Zadejte poptávku zdarma Stačí vyplnit jednoduchý formulář

My oslovíme řemeslníky Oslovíme jen ty nejlepší řemeslníky

Vy získáte rychle nabídky Do 3 hodin získáte první nabídky a ušetříte


Rady a tipy

Tapety na zeď – výběr, nalepení a odstranění

Návody

Výběr a aplikace tapet do jakékoliv místnosti představuje alternativu k vymalování. Stejně jako u barev a nátěrů není ale volba tapet pro laika jednoduchá. Následující odstavce vás seznámí s nejčastějšími druhy tapet a poradí vám, pro jaký prostor jsou tyto tapety vhodné, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a samozřejmě vám poradí, jak vybrané tapety nalepit nebo jak odstranit staré tapety ze stěny.

Vliesové tapety

Vliesové tapety jsou stále novinkou na našem trhu a v používání tapet způsobili doslova revoluci. Jsou vyrobeny z buničiny a textilních vláken, což dává těmto tapetám skvělé vlastnosti.

Jejich největší výhodou je odolnost a stálobarevnost, zejména se cení odolnost vůči slunečnímu svitu. Tyto tapety Vám tak vydrží na stěně v nezměněné podobě klidně i 30 let. Mohou se omývat vlhkým hadříkem a jejich lepení je velmi snadné.

Tyto tapety jsou propustné pro vzduch a vodní páru, proto také nejsou vhodné do kuchyně nebo koupelny. Také nejsou plně omyvatelné, takže se nehodí na místa, kde by se mohli hodně a často ušpinit.

Lepení vliesových tapet

Na rozdíl od jiných druhů tapet, se u vliesové tapety nanáší lepidlo pouze na stěnu. Stačí tak nanést malou rovnoměrnou vrstvu například štětkou nebo malířským válečkem. Suché tapety pak přímo nalepíte na připravenou stěnu a vyrovnáte suchým kartáčem nebo stěrkou. Přebytečné lepidlo snadno setřete vlhkým hadrem nebo houbou. Pokud tapetu před nalepením pomačkáte, není třeba se bát. Po nalepení se tapeta krásně vyhladí.

Jak odstranit vliesové tapety

Odstranění vliesových tapet ze zdi je ještě snazší, než jejich lepení. Stačí pomalu od rohu tapetu sloupávat ze zdi směrem dolů. Není potřeba zeď mokřit nebo navlhčovat, stejně tak není potřeba tapety škrábat. Jsou proto maximálně šetrné pro stěny. Po jejich sundání navíc není potřeba žádná další úprava, zeď je ihned připravena na další tapetování nebo malování.

Vinylové tapety

Zatímco vliesové tapety jsou favoritem v lepení, vinylové tapety vynikají svou odolností proti vodě. Jsou ideální do koupelen, kuchyní nebo na různé povrchy, které chcete zachovat omyvatelné. Další výhodou vinylových tapet je také jejich výborná krycí schopnost. Snadno zakryjí jakékoliv praskliny, nerovnosti nebo křivé zdi. Životnost těchto tapet je přibližně 10-15 let.

Lepení vinylových tapet

Klasické vinylové tapety se lepí pomocí lepidla, které se nanáší přímo na ně. Ideální je tedy celý naměřený a nastříhaný plát rozprostřít a zadní stranu tapety rovnoměrně potřít lepidlem. Takto nechte lepidlo asi 3 minuty vsáknout se do tapety. Pak můžete tapetu odshora dolů nalepit a vyhladit kartáčem nebo stěrkou. Přebytečné lepidlo setřete vlhkým hadrem nebo houbou.

Jak odstranit vinylové tapety

Odstranění vinylových tapet závisí na jejich druhu. Tzv. štěpitelné tapety se dají za sucha rozdělit tak, že se odloupne vrchní vrstva a na zdi zůstane jakási papírová vrstva, na kterou se dají nalepit tapety nové. Bohužel v praxi se to většinou nepodaří dobře a je zapotřebí papírovou vrstvu odstranit ze zdi úplně. Postup je pak stejný, jako u neštěpitelných tapet nebo tapet papírových – tedy mokré odstranění.

Celou zeď s tapetou je třeba dobře namokřit, nejlépe horkou vodou. V případě odolných vinylových tapet je nutné tapety proděravět speciálním tapetářským válečkem s ostny, aby se voda mohla do tapet a pod ně dostat. Důkladně namokřenou stěnu nechejte minimálně 15 minut být, aby se tapety opravdu dobře nasákli, případně ještě přimokřete. Poté tapety odspodu nahoru sloupávejte. Případné zbytky tapet na stěně opět namokřete a odstraňte špachtlí. Pro usnadnění odstranění je možné použít i speciální přípravek na odstranění tapet nebo bílý ocet, který se ve vodě rozpustí a tapety jdou pak lépe sundávat.

Papírové tapety

Posledním běžným druhem tapet, jsou tapety papírové. Tento klasický druh je vyroben z různě raženého, mačkaného a potištěného papíru, jehož vrstva může být i dvojitá. Tyto tapety mají nespornou výhodu ve své ceně. Ta je ale vykoupena menší odolností tapet, které se tak nehodí na popraskané stěny nebo do vlhkých místností. Samozřejmě je také nelze omývat, maximálně je přetřít lehce navlhčeným hadříkem.

Lepení papírových tapet

Papírové tapety jsou na nalepování nejsložitější, a to zejména proto, že mohou při lepení mírně změnit svůj rozměr. Je proto potřeba postupovat obzvlášť opatrně a důsledně. Lepidlo naneste na naměřenou a rozloženou tapetu a vyčkejte 3-5 minut, než lepidlo zapůsobí. Tapeta by měla být v ideálním případě úplně vlhká. Poté tapetu odshora dolů nalepte a poté dohlazujte kartáčem nebo stěrkou. Proces uhlazování je dobré v případě potřeby provádět i při průběžném zasychání tapet. Přebytečné lepidlo, jako v ostatních případech, setřete houbou nebo hadrem.

Jak odstranit papírové tapety

Také odstraňování papírových tapet není žádný med. Většina papírových tapet lze totiž odstranit jen mokrou formou. Tapety je tedy nejprve nutné důkladně namočit. Ideální je použít horkou vodu se speciálním přípravkem na odstranění tapet nebo s bílým octem. Když jsou tapety řádně namočené, počkejte asi 15 minut (dle tloušťky tapet). Poté by měly jít tapety odspoda nahoru pomalu odlupovat. Pokud tomu tak není, více tapety namočte a ještě chvíli počkejte. Případné zbytky tapet na zdi odstraňte opět namočením a špachtlí.

Samolepící tapety a fólie

Samostatnou kapitolou při lepení tapet jsou nejrůznější samolepící tapety a fólie. Ty jsou vhodné nejen na stěny, ale také na všechny ostatní hladké povrchy, jako je lakovaný nábytek, sklo, kachličky atp. Jejich velkou výhodou je, že není potřeba dokupovat zvlášť žádné lepidlo a lepení se tak stává o dost jednodušším.

Při lepení je nutné povrch místa odmastit a vyčistit, poté stačí z fólie sloupnout ochrannou vrstvu a tapetu nalepit. Případné bubliny průběžně při lepení vytlačujte stěrkou ven. Při lepení na sklo a jiné úplně hladké povrchy, můžete použít trik s jarovou vodou. Tu nastříkejte na sklo před samotným nalepením tapety či fólie. Ta bude poté klouzat po povrchu a umožní přesnější pozicování a snazší vytlačení případných bublin. Po vysušení zůstane fólie či tapeta přilepena pevně na určeném místě.

tapety

Související články

Návod jak položit zámkovou dlažbu

Návody

Zámková dlažba může být pěkná, trvanlivá a užitečná, přitom není její položení zas tak náročné a při zachování správného postupu se na tom „nedá nic zkazit“. Samotná procedura má 9 kroků: Krok 1: Instalaci provádějte za…

Celý článek

dlažba

Jak vymalovat pokoj – volba barevné kombinace

Návody

Správně vybraná barva dokáže jakoukoliv místnost úplně změnit. Celkový vzhled tak na barvě opravdu záleží a vybírat jen podle oblíbených barev není zrovna rozumné. Jen změna barvy totiž může opticky změnit velikost pokoje nebo zlepšit…

Celý článek

vzorniky