Zadejte poptávku zdarma Stačí vyplnit jednoduchý formulář

My oslovíme řemeslníky Oslovíme jen ty nejlepší řemeslníky

Vy získáte rychle nabídky Do 3 hodin získáte první nabídky a ušetříte


Rady a tipy

Jak vymalovat pokoj – volba barevné kombinace

Návody

Správně vybraná barva dokáže jakoukoliv místnost úplně změnit. Celkový vzhled tak na barvě opravdu záleží a vybírat jen podle oblíbených barev není zrovna rozumné. Jen změna barvy totiž může opticky změnit velikost pokoje nebo zlepšit jeho funkci tím, že vás naladí na aktivitu, kterou se chystáte na tomto místě vykonávat. Nejprve se tedy obecně podíváme na to, jak barvy vybírat. Následně vám doporučíme i konkrétní barvy do jednotlivých místností.

Teplota, světlost a sytost barev

Jednou z hlavních vlastností barev je jejich teplota. Za teplé barvy považujeme červenou, žlutou, oranžovou atp., naopak mezi studené řadíme modrou, zelenou, fialovou nebo třeba šedou. Jedná se ale pouze o základní rozdělení, protože některé odstíny mohou být přechodné a lze je využít stejně tak dobře.

Teplé odstíny barev, jak jejich název napovídá, vyvolávají hřejivý pocit, vybízí k aktivitě, srší energií, vyvolávají emoce. Hodí se tak zejména do společenských místností, dětského pokoje nebo do místnosti, kde sportujete.

Studené barvy naopak chladí, uklidňují a nerozptylují při soustředění. Jsou ideální pro práci, relaxaci i spánek, uvítáte je proto zejména k ložnici, koupelně nebo pracovně.

Sytost a světlost barvy pak hrají ruku v ruce roli zejména při samotném vzhledu interiéru, i tím ale mohou snadno ovlivnit to, jak se v místnosti budete cítit. Sytost barvy je vhodné volit zejména s ohledem na vybavení a doplňky. Díky světlosti pak můžete čarovat s velikostí místností.

Samostatnou kapitolou je pak barva bílá, kterou mnoho lidí jí zatracuje jako příliš obyčejnou. Rozhodně byste ji ale ze svého výběru neměli vyřazovat předčasně. Nejen, že v poslední době je bílá opět moderní. Mnoho variant této barvy v kombinaci s různými povrchy nábytku mohou z obyčejné bílé udělat atraktivní a velmi zajímavou barvu.

Jak zvětšit nebo zútulnit pokoj pomocí barev

Hrátky se světlem v místnosti mohou způsobit, že se nám prostor zdá větší nebo menší, než doopravdy je. Optické zvětšení pokoje dosáhnete použitím světlejších odstínů barev. Můžete také zkombinovat barevné stěny s bílými stěnami. Naopak rozlehlé pokoje zútulníte tmavými barvami. Také vysoký strop můžete tmavou barvou snížit. Do obyčejně vysoké místnosti se naopak držte nejlépe stropu bílého. Nezapomeňte ale opět i na ostatní vybavení bytu, které by mělo barevnost a světlost stěn podporovat.

Barvy do obývacího pokoje

Obývací pokoj je na výběr barev kontroverzní. Hodně totiž záleží na tom, jak obývací pokoj využíváte. Někdo ho má spíše jako relaxační zónu, kde odpočívá. Jiný ho vidí jako společenskou místnost, kde se chce bavit. Dobré je tedy zvážit, čemu obývací pokoj chcete zasvětit. Obecně je ale dobré držet se spíše světlejších odstínů a snažit se tak prostor co nejvíce provzdušnit. Nezapomeňte také na dostatečné osvětlení, které může vzhled barvy výrazně ovlivnit.

Vhodné barvy: odstíny bílé, krémové až světle béžové, světle fialová, světle zelená

Nevhodné barvy: červená, oranžová, modrá

Barvy do kuchyně

V kuchyni je vhodné volit barvy, které podporují chuť k jídlu. Naopak vždy se vyhněte zelené, jejíž odraz na potravinách nepůsobí zrovna dobře. Ohled byste ale měli brát i na to, zda je kuchyně spojená s jinou místností, např. obývacím pokojem, aby si barvy navzájem vyhovovali.

Vhodné barvy: žlutá, oranžová, béžová

Nevhodné barvy: zelená, modrá

Barvy do koupelny

Pro koupelny je typická barva bílá, a to proto, aby zvětšila prostor, který bývá i v nových bytech relativně malý. Nemusíte se ale tohoto pravidla nutně držet. Můžete volit i jiné světlé barvy. V nových moderních a větších koupelnách si pak můžete dovolit i tmavší barvy dle svého výběru.

Vhodné barvy: bílá, krémová, světle modrá, světle fialová

Nevhodné barvy: černá, tmavě šedá

Barvy do ložnice

Ten pravý odpočinek prožijete jedině v útulné ložnici, kde budou vládnout umírněné tóny. Ty vás nebudou rušit a nabádat vás k aktivitě. Zapomeňte tedy na hodně výrazné odstíny, volit ale právě zde můžete sytější a odstíny studených barev.

Vhodné barvy: modrá, zelená, fialová, růžová, hnědá

Nevhodné barvy: červená, oranžová, žlutá

Barvy do dětského pokoje

U dětského pokoje je vhodné volit proměny pokoje v závislosti na věku a pohlaví dítěte. Pro menší děti je vhodnější volit sytější veselé barvy, které děti budou stimulovat. Pokud máte naopak živé dítě, je lépe volit barvy studenější, aby aktivitu dítěte spíše tlumily.

U školáků a dětí, které se v pokoji učí je dobré pokoj rozdělit do zón s různými barvami nebo volit spíše neutrální barvy, aby i při učení zůstalo dítě soustředěné. Větší děti pak obecně volí jednodušší barvy a je dobré, když si barvu s mírným nasměrováním zvolí sami, podle toho, která se jim líbí.

Vhodné barvy: modrá, bílá, růžová, světle fialová, zelená

Nevhodné barvy: červená, sytě oranžová, sytě žlutá

vzorniky

Související články

Návod jak položit zámkovou dlažbu

Návody

Zámková dlažba může být pěkná, trvanlivá a užitečná, přitom není její položení zas tak náročné a při zachování správného postupu se na tom „nedá nic zkazit“. Samotná procedura má 9 kroků: Krok 1: Instalaci provádějte za…

Celý článek

dlažba