Zadejte poptávku zdarma Stačí vyplnit jednoduchý formulář

My oslovíme řemeslníky Oslovíme jen ty nejlepší řemeslníky

Vy získáte rychle nabídky Do 3 hodin získáte první nabídky a ušetříte


Rady a tipy

Návod jak položit zámkovou dlažbu

Návody

Zámková dlažba může být pěkná, trvanlivá a užitečná, přitom není její položení zas tak náročné a při zachování správného postupu se na tom „nedá nic zkazit“. Samotná procedura má 9 kroků:

Krok 1: Instalaci provádějte za hezkého počasí  (sucho). Sucho je důležité nejen kvůli pohodlnosti práce, ale také třeba kvůli úplnému naplnění spár mezi kostkami jemným křemičitým pískem, který by v mokrém stavu rozhodně mezery efektivně nevyplnil.

Krok 2: Rozmyslete si, jak moc bude dlažba zatěžována. Pro více namáhané plochy se volí dlažba vyšší a hlavně podkladové plochy hlubší a vícevrstvé. Pro běžné popojíždění autem, nebo parkování stačí zámková dlažba o výšce 5 centimetrů s jednou podkladní a jednou ložní vrstvou, zatímco velmi namáhané plochy potřebují nejen vyšší dlažbu, ale také výrazně větší (hlubší) péči u podkladních vrstev.

Krok 3: Označte plochu, na které bude dlažba pokládána. Označení plochy můžete provést dřevěnými kolíky a šnůrou.

Krok 4: Vykopejte po celé ploše zámkové dlažby zeminu – hloubka se určí podle zamýšleného využití plochy.  V našem příkladu budeme uvažovat o běžně namáhané ploše, která potřebuje vykopat 35 cm zeminy. Nejde ale pouze o hloubku, ale i o další práci s tímto prostorem – pokud bude vše řádně zhutněné, vyplněné správným materiálem a rovné, budete se z krásné a funkční dlažby těšit dlouhé roky.

Krok 5: Srovnejte a zhutněte plochu. Tento krok obsahuje úkony, které musíte udělat už s podkladem, ke kterému jste se prokopali – musí být rovný a zhutněný, k čemuž použijte ideálně vibrační desku.

Krok 6: Instalujte betonové obrubníky. Na vytvoření betonového podkladu pod jednotlivé kusy obrubníku použijte tekutý beton – beton však patří pouze pod bloky, ne mezi ně. K dalšímu kroku přistupte až v době, kdy jsou betonové obrubníky pevně usazeny v dostatečně zaschlém betonu.

Krok 7: Zasypejte prostor nejprve hrubším (podkladová vrstva) a poté jemnějším štěrkem (ložní vrstva) – nutno zhutňovat a průběžně kontrolovat rovinu. Podkladní vrstvy (v našem případě dvě) „neodflákněte“ a opravdu použijte kvalitní štěrk s velkými částicemi – první vrstva je zhruba 20 cm vysoká a obsahuje štěrk o velikosti 16/32 milimetrů. Zhutněte. Druhá vrstva už obsahuje jemnější štěrk (16/32 milimetrů), ale opět zhutněte. Ložní vrstva už je z velmi jemného štěrku (2/4 mm) a ta se už nehutní. Rovinu kontrolujte průběžně.

Krok 8: Zámkovou dlažbu pokládejte pouze na rovný povrch tak, aby byla alespoň o centimetr výše, než je požadovaná výška – estetická otázka je na vás, ale vyvarujte se dlouhých rovných spár. Samotné pokládání dlažby, není v zásadě složité. Musíte ale počítat s tím, že ve většině případů budete muset okrajové kostky oříznout, protože vám nebudou přesně pasovat. Dlažbu na místo usazujte za doprovodu úderů gumovým kladívkem (dlažba po zhutnění a časem trochu klesne, takže ji pokládejte raději alespoň centimetr nad požadovanou rovinu).

Krok 9: Spáry zasypte křemičitým pískem, zhutněte dlažbu a znovu zasypte křemičitým pískem. Zasypání nepodceňujete, co se týče poctivého provedení i použitého materiálu. Když použijete nevhodný materiál, může vám začít ve spárách růst tráva, když do spár nedostanete dostatek suchého křemičitého písku, dlažba nebude správně držet. Hutnění provádějte vibrační deskou s gumovým krytem. Nejprve na plochu nasypte písek, zameťte ho do spár a pak z dlažby pryč, zhutněte pořádně celou plochu a znovu vysypte spáry. Písek do spár bude nutné po několika měsících od položení dlažby doplnit.

dlažba

Související články

Jak vymalovat pokoj – volba barevné kombinace

Návody

Správně vybraná barva dokáže jakoukoliv místnost úplně změnit. Celkový vzhled tak na barvě opravdu záleží a vybírat jen podle oblíbených barev není zrovna rozumné. Jen změna barvy totiž může opticky změnit velikost pokoje nebo zlepšit…

Celý článek

vzorniky